Ця тема є однією із завершальних, які стосуються складнопідрядних речень. Ці речення чи часто використовуємо в мовленні, бо утворення складних речень то зі сполучниками, то без них, є характерним для української мови. Вам важливо знати їх особливості і добре розрізняти, бо програма ЗНО передбачає вміння правильно і доцільно використовувати виражальні можливості речень цього типу.
Одні прості речення в складних можуть поєднуватися між собою сполучниками, а інші — без їхньої допомоги (за змістом, інтонацією).
Такі складні речення з різними видами зв’язку називаються складними синтаксичними конструкціями.
Вони поділяються на три різновиди:
1) складні речення зі сполучниковим сурядним і безсполучниковим зв’язком
- Грає листя на веснянім сонці, а в душі печаль, як небеса; він росте й співає яворонці, і згорає від сльози роса (Д. Павличко).
2) складні речення зі сполучниковим підрядним і безсполучниковим зв’язком^
- Коли вона проснулась, на столі вже горіла свічка, в кімнаті нікого не було, у чорні смолисті вікна дріботів дощ… (О. Гончар);
3) складні речення зі сполучниковим сурядним і підрядним та безсполучниковим типами зв’язку: Золота порохівниця місяця, вистромившись із-за могил, порошила трави голубим пилом, і здавалось козакові, що там, у степу, ворушиться щось, іржуть чиїсь коні, і вже не рокотання бандур чути звідти, а ледве вловимий передзвін шабель [чути], і не сиділося старому, не їлася йому саламата, свербіла рука до шаблюки, до бою кликалосерце (Г. Тютюнник).
Читайте також: